Brak formularza CIT – jak się zatem rozliczyć?

Terminy złożenia CIT‑8 zostały wydłużone o 3 miesiące, czyli do końca czerwca. A jeśli chcemy się rozliczyć już teraz? Niby wszystko możliwe i dopuszczalne, ale jednak pojawią są pewne trudności. Czy możemy je jakoś pokonać? Szerzej na ten temat pisze Beata Złotek — Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w Inventage Sp. z o.o.

Prawdopodobnie wielu podatników z tej opcji skorzysta, ale są też tacy, którzy chcieliby się rozliczyć  już teraz.  Prawo tego przecież nie zabrania, rok się zakończył, mamy wiedzę na temat zdarzeń gospodarczych, jakie miały w nim miejsce. Jeśli chcemy więc wcześniej złożyć CIT, to dlaczego tego nie zrobić?

A jednak możemy mieć z tym problem. Robimy wszystko tak jak trzeba, po kolei. Logujemy się na stronę  podatki.gov.pl do przesyłania e‑deklaracji i co napotykamy?

Otóż powtarza się sytuacja z zeszłego roku. Jest już koniec marca, a na stronach www nie ma interaktywnej wersji formularza podatkowego za rok 2021 r. Jest tylko stary formularz (wersja 30), który obowiązywał w zakresie zeznań i korekt za 2020 r.

Co można więc zrobić? Możliwości są dwie:

  1. Możemy rozliczyć się składając CIT‑8 na niewłaściwej wersji formularza. To spowoduje bieg terminu ewentualnego zwrotu nadpłaty, jeśli taki wygenerujemy w zeznaniu i urząd będzie w obowiązku ten termin uwzględnić. Ale wówczas możemy narazić się na konieczność składania korekty CIT‑8 – już po opublikowaniu aktualnego wariantu formularza. Niektóre urzędy tego wymagają, na szczęście nie wszystkie.
  2. Możemy również poczekać na publikację nowego interaktywnego formularza, ale patrząc na zeszłoroczne doświadczenie, może to potrwać, nawet prawie do końca czerwca.

Jeśli więc czekamy na zwrot – na pewno warto składać zeznanie jak najszybciej.

Tymczasem miejmy nadzieję, że to już ostatni taki rok, w którym odchodzimy od ustawowej terminowości i że w przyszłym roku wszystko już wróci do normy.